Yeşille mavinin kucağında, bambaşka bir hayatı deneyimleyin…
Karadeniz'in Kaptan Köşkü
Sinop, Karadeniz kıyı şeridinin kuzeye doğru en çok sivrilerek uzanmış bulunan Boztepe Burnu ve Yarımadası üzerinde konumlanmıştır.
Batısı Kastamonu, güneyi Çorum, güneydoğusu Samsun illeri, kuzeyi ise Karadeniz ile çevrilidir.
475 kilometre uzunluğundaki sınırlarının 300 kilometresi kara, 175’i ise deniz kıyısıdır. Oldukça zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Sinop ilinde ilk yerleşimler Ayancık’ta İstifan (Stephana), Sinop (Sinope) ve Kabalı Çayı vadisinde gerçekleşmiştir.
Bu yerleşimlerin tarihi MÖ 4500’lü yıllara kadar uzanıyor. Tarihi yanında çok zengin bir doğal çevreye de sahip olan Sinop, günümüzde de bölgenin önemli bir tarihi ve turistik kentidir.
Sinop Ulaşım
İSTANBUL - SİNOP ( 750 km )
Hergün Esenler ve Harem Otogarından Sinop'a Düzenli Otobüs Seferleri Yapılmaktadır.
ANKARA - SİNOP ( 415 km )
Hergün Aşti Otogarından Sinop'a Düzenli Otobüs Seferleri Yapılmaktadır.
SAMSUN - SİNOP ( 160 km )
Hergün Samsun Otogarından Sinop'a Düzenli Otobüs Seferleri Yapılmaktadır.
Yeni sahil yolu ile Sinop artık 1,5 saat
Gezilecek Yerler
Hamsilos Fiyordu
Sinop Kalesi
Sinop İnce Burun
Akliman
Sinop Cezaevi
Balatlar Kilisesi
Sarıkum Gölü Tabiat Parkı
Ayancık Akgöl
İnaltı Mağarası
Erfelek Şelaleleri
Boyabat Kaya Mezarları
İnanç Turizmi
Sinop‘ta Cezayirli Ali Paşa Camii ve içinde bulunan Seyyid İbrahim Bilal Hazretleri‘nin Türbesi Ramazan‘da yerli turistlerin akınına uğruyor.
Sinop‘ta Cezayirli Ali Paşa Camii ve içinde bulunan Seyyid İbrahim Bilal Hazretleri‘nin Türbesi Ramazan‘da yerli turistlerin akınına uğruyor. Şehir merkezine bağlı Ada Mahallesi‘nde bulunan ve 1214 yılında Selçuklu mimarisine göre yeniden yapılan türbe yerli turistlerin ilgi odağı haline geldi.

ALAADDİN CAMİİ - SARAY CAMİİ - FATİH BABA MESCİDİ - MEHMET AĞA MESCİDİ (CAMİİ) - CEZAYİRLİ ALİ PAŞA CAMİİ - KEFEVİ CAMİİ - MEYDANKAPI CAMİİ - SKELE CAMİİ